Podaci pokazuju da u Hrvatskoj postoji porast u istraživačkoj znanosti od 16 posto, a planovi financiranja znanosti iz perspektive resornog ministarstva nestabilni su i nedostatni, rečeno je danas na konferenciji za novinare na zagrebačkom Sveučilištu.
"Što se tiče planova financiranja znanosti iz perspektive resornog ministarstva definitivno smatramo da je ono, kako je planirano i kako se realizira, nestabilno i nedostatno", rekla je prorektorica za istraživanje i znanost Sveučilišta u Zagrebu Melita Kovačević navodeći da je Ministarstvo znanosti obrazovanja i sporta u svom proračunu za financiranje znanosti i visokog obrazovanja namijenilo 0,7 posto.
Hrvatska znanost posljednjih godina ima porast od 16 posto u istraživačkoj produktivnosti, kazala je Kovačević, pozivajući se na podatke izdavačke tvrtke "Elsevier" iz Amsterdama, koja izdaje medicinsku i znanstvenu literaturu, ali problem je financiranje, posebno ono vezano uz pristup podacima.
"Hrvatska znanost nalazi se u trenutku kada se ne zna da li će pristup bazama biti moguć zbog toga što je za 50 posto smanjeno financiranje", rekla je te napomenula da su ih na to upozorili predstavnici "Elseviera" koji su zatražili i službeni razgovor upozoravajući da je Hrvatska pred zatvaranjem pristupa bazi podataka. "Resorno ministarstvo ne obavještava znanstvenike već od predstavnika kuće, koji dolazi u Hrvatsku, doznajemo da smo pred zatvaranjem pristupa podacima", dodala je.
Istaknula je da su sva hrvatska sveučilišta uključena u pripremu i prikupljanje podataka za pilot programskih ugovora financiranja znanosti, ali i izrazila nezadovoljstvo zagrebačkog Sveučilišta predloženim načinom realizacije programskih ugovora zbog nedovoljne transparentnosti i usuglašenosti.
Rektor Sveučilišta u Zagrebu Aleksa Bjeliš ocijenio je da su proračunske najave restriktivne.
"U temeljnom proračunskom planu imamo snižavanje materijalnih troškova za 15 posto, snižavanje Fonda za osobne dohotke za pet posto i to je sve skupa šest do sedam posto manje za cijeli proračun", kazao je, upozorivši da su istraživanje ugrožena jer su osjetljive stavke poput nabave, baza, časopisa i druge stavke ugrožene stalnim redukcijama novca, već četiri godine za redom. Smatra kako bi suradnja s resornim ministrom trebala biti bolja.
Prorektorica za studente i studentske programe Sveučilišta u Zagrebu Blaženka Divjak rekla je da bi upisne kvote trebale biti predstavljene u ožujku i neće se povećavati, a oni studeni koji upisuju prvi puta fakultet neće plaćati troškove studiranja.
Predstavila je i izvješće Odbora za osiguranje kvalitete navodeći da je revidiran postupak provođenja studentskih anketa, osuvremenjen veliki dio studijskih programa te uvedeni novi.
Vezano uz aktivnosti vanjskog i unutarnjeg vrednovanja sustava osiguravanja kvalitete Sveučilišta, kazala je da su gotovo sve sastavnice dobile pozitivna izvješća, a zabrinjavajućim je ocijenila jedino izvješće za Grafički fakultet.
(H
↧