Vrh vodnog vala na Dunavu trebao je prema procjenama stručnjaka Hrvatsku napustiti u noći sa nedjelje na ponedjeljak, no mjere obrane od poplava na cijelom području od Batine do Iloka kao i na zaobalnim, unutarnjim vodama nastavit će se i u sljedećih pet do sedam dana.
- Možemo reći da je za sada sve pod kontrolom i da smo do sada uspješno odoljeli izazovima koje je pred nas postavio visoki vodostaj. No, to ne znači da se sada kada vrh napušta Hrvatsku možemo opustiti. Naime, i dalje moramo biti maksimalno spremni i budni, jer je vodostaj i dalje visok, a time je prisutna i ugroza, pa moramo biti spremni - rekao je voditelj Glavnog centra za obranu od poplava Hrvatskih voda Zoran Đuroković, čovjek koji je proteklih dana po tko zna koji put u zadnjih nekoliko godina pokazao iznimnu stučnost, znanje i vještine vodeći svoje kolege u obrani od poplava, pri čemu su iznimnu potporu imali u Hrvatskoj vojsci i djelatnicima slavonskih i baranjskih vodnih tvrtki.
I u nedjelju se nastavila obrana vikend naselja Karašica u Josipovcu kod Osijeka, pri čemu je 250 ljudi koji tamo danonoćno rade veliku pomoć dobilo u činjenici da je i Drava počela lagano opadati, no tamo će se i dalje raditi velikim intenzitetom budući da je riječ o nestabilnim i improviziranim nasipima. Slično je i u osječkomDonjem gradu, gdje se situacija drži pod kontrolom, a te dvije lokacije za sada su bile jedini kritične u slivovima Dunava i Drave na istoku Hrvatske. Na vukovarskom području sve je prošlo bez ozbiljnijih incidenata, no i tamo će puna pripravnost trajati još nekoliko dana. Kao što se i predviđalo Dunav kod Batine je do nedjelje pao za 30-tak centimetara u odnosu na vrh vala koji je tamo bio u četvrtak. U nedjelju je zabilježena visina od 744 cm, a jednakim intenzitetom sljedećih dana trebao bi padati i nizvodno, a to će unutarnjim rijekama, prije svega Dravi, pomoći da u većoj količini utječu u Dunav i tako smanje pritisak na unutarnje nasipe.
Nikola Patković
↧